REZERWACJA!
GSM Tel.: 0048/ 608 773 605
sielanka-szklarska@wp.pl
SkyPe: sielanka9

 

Przysłowie!
Szklarska Poreba noclegi,
rano z pieskiem na wybiegi!

Szklarska Poręba - Raj dla narciarzy i wędrowców!

Für den Inhalt dieser Seite ist eine neuere Version von Adobe Flash Player erforderlich.

Adobe Flash Player herunterladen

Szklarska Poręba - położenie geograficzne

Szklarska Poręba to miasto przepięknie położone w zachodnich Sudetach, w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wysokości 440 - 886m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy nad miastem Szrenica (1362m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058m n.p.m.) i Czarna Góra (965m n.p.m.) zaś od wschodu wzniesienia Podgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Warunki klimatyczne

Warunki klimatyczne, które tu panują porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200m n.p.m.. Głównym atutem Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych jest długo zalegająca pokrywa śnieżna - około 100dni w roku, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla amatorów “białego szaleństwa”.

Aktywny urlop - Raj dla wędrowców

Poza sezonem zimowym Szklarska Poręba i okolice to Mekka dla amatorów dwóch kółek oraz Raj dla wędrowców i zwolenników aktywnego urlopu w górach. Cała sieć malowniczych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich to sieć tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Jeśli dodamy do oferty naszej miejscowości możliwość korzystania z pieszych wędrówek po szlakach turystycznych, z górskiej wspinaczki, konnej jazdy oraz poszukiwania minerałów - to będziemy mieli pełną wizje różnorodnych atrakcji jakie oferuje Szklarska Poręba i okolice.

Historia przemysłu szklarskiego

Szklarska Poręba już od średniowiecza była ważnym ośrodkiem przemysłu szklarskiego. Świadczy o tym do chociażby dziś zachowana z piecami hutniczymi z 19 wieku, położona w dolinie rzeki Kamienna była huta "Josefine". Do 1902 roku mieszkał w Szklarskiej Porębie Gerhard Hauptmann i przedstawił swoje wrażenia w słynnym dramacie "Tkacze ", w którym to opisuje straszne warunki społeczne, w jakich śląscy tkacze w 19 wieku musieli cierpieć. Małe muzeum stworzone w domu wielkiego pisarza Gerharda Hauptmanna świadczy o tym epizodzie.